Galaxisok
Galaxis
Galaxisok
A huszadik százas elején komoly vita indult a csillagászatban a halvány, pamacsszerű objektumokról, az úgynevezett "nebulák"-ról vagy ködökről.. Néhány csillagász szerint a nebulák csillaghalmazok voltak saját galaxisunkon belül. Mások hatalmas, távoli csillagcsoportosulásnak vélték őket, melyek akár a Tejútrendszer méreteit is meghaladhatják.
Végül 1924-ben Edwin Hubble amerikai csillagásznak sikerült megmérnie az (akkori nevén) Androméda-köd távolságát. A Földtől való távolságára több mint 2 millió fényévet kapott. Ez volt az első felismert galaxis.
Hubble felfedezése alapjaiban változtatta meg a Világegyetemről alkotott képünket. Az addig ismert hatalmas távolságok, amik a csillagokat választották el egymástól, eltörpültek a galaxisok közötti felfoghatatlan távolságok mellett. Az Univerzum hirtelen sokkal nagyobb helynek bizonyult, mint valaha is gondoltuk.
Az SDSS égtérkép idáig közel 50 millió galaxist talált. Ebben a fejezetben megnézünk néhányat, hogy tanuljunk a galaxisok különböző típusairól.
Az Androméda galaxis Copyright NOAO/AURA/NSF (https://www.noao.edu/image_gallery/) |
Galaxisok osztályozása
Képzeljük el, hogy csillagászok vagyunk, nem sokkal Edwin Hubble megdöbbentő felfedezése után. Most, hogy tudjuk, a "ködök" valójában a mienkhez hasonló másik galaxisok, valamilyen módszer szerint osztályozni, klasszifikálni szeretnénk őket.Az első ember, aki osztályozta a galaxisokat Edwin Hubble volt. Olyan képeket nézett, amiket te is látsz most, habár az ő képei nem voltak éppen annyira tiszták, mint a tieid!
Hubble sok olyan típusú galaxist látott, mint amiket te láttál. A következő pár oldalon tanulni fogsz egy kicsit azokról a galaxis típusokról, amiket Hubble és te is láttál. Azután hallani fogsz a Hubble által kidolgozott az osztályozási rendszerről, amit a csillagászok a mai napig használnak.
Spirális Galaxisok
A galaxis legáltalánosabb típusát "spirális galaxis"-nak nevezzük. Nem meglepő módon a spirális galaxisok spirális formájúak, hosszú karokkal, a melyek egy középen lévő fényes duzzanat felé hajlanak. De legyél óvatos - ha oldalról nézel egy spirális galaxisra, hibásan azt gondolhatod, hogy kör alakú, és ezért más eljárást kellene találnod, hogy kiderítsd, hogy valóban spirális volt-e.
Ha tisztán látható a spirális alak, a galaxist "szemből látható spirális"-nak (face-on spiral) nevezzük. Ha ehelyett a galaxis oldalról látható, akkor "oldalról látható spirális"-nak (edge-on spiral) nevezzük. Az oldalról látható spirál galaxisok felismerhetőek, mert látni lehet rajtuk a fényes központi duzzanatot. A szemből látható és az oldalról látható galaxisok valójában egyáltalán nem különböznek; csak azért látszanak különbözőnek, mert más szögből nézünk rájuk.
Néhány galaxisnak olyan karjai vannak, amelyek szorosan tekerednek, míg más galaxisoknak nagyon gyengén csavarodó karjaik vannak. A szorosan és lazán csavarodó spirálisok közötti különbség egy valódi különbség a galaxisok között, és használható a spirálisok osztályozására.
Körülbelül 77%-a a megfigyelt galaxisoknak az univerzumban spirális galaxis. A mi galaxisunk, a Tejút is egy tipikus spirális galaxis. A lenti képek három másik jó példát mutatnak.
Néhány spirális galaxisban van egy világos vonal, vagy sáv, ami keresztülfut rajtuk. Ezeket "küllős spirális galaxisok"-nak nevezzük. A lenti kép egy küllős spirális galaxist mutat. A küllő nélküli galaxisokat egyszerűen "spirális galaxisok"-nak nevezzük.
A spirális galaxisokat tovább osztályozzuk aszerint, hogy a spirál karjaik milyen szorosan hajlanak. Egy galaxist nagyon szorosan hajló karokkal, mint a fenti listán bal oldalt látható galaxist, "a típusú" galaxisnak nevezünk. Egy "b típusú" galaxisnak lazábban hajló karjai vannak. Egy "c típusú" galaxisnak (mint a fenti, középen látható) nagyon lazán hajló karjai vannak. Mit gondolsz, milyen típusú lenne a jobb oldalon lévő küllős spirális?
A spirális galaxisokban sok gáz és por van, és gyakran olyan területek, ahol új csillagok folyamatosan alakulnak. A spirális galaxis magja elsősorban öreg, vörös csillagokból áll. Nagyon kevés csillagszületés folyik a magban.
A lenti tábla a spirális galaxisok típusaira használt rövidítéseket mutatja.
Sa |
spirális galaxis, "a" típus |
Sb |
spirális galaxis, "b" típus |
Sc |
spirálgalaxis, "c" típus |
SBa |
küllős spirális galaxis, "a" típus |
SBb |
küllős spirális galaxis, "b" típus |
SBc |
küllős spirális galaxis, "c" típus |
Elliptikus galaxisokAz elliptikus galaxisokat is az alakjuk alapján nevezték el. Az elliptikus galaxisok széles skálán figyelhetők meg, a kör alakútól (emlékezzünk, a kör is egy ellipszis!) a hosszú, keskeny és szivar alakúakig. Az elliptikus galaxisokat az E betűvel jelöljük. Egy számot is kapnak 0-tól 7-ig. Egy E0 galaxis kör alakúnak látszik. Egy E7 galaxis nagyon hosszú és vékony. A csillagászoknak pontos matematikai definícióik vannak minden számhoz, de ezek a definíciók túlmutatnak a jelen projekt keretein. Kis gyakorlással megtanulhatod vizuálisan megállapítani, hogy milyen típusú elliptikus galaxist figyelsz meg.
Az elliptikus galaxisoknak méretben széles skálája van. A legnagyobb elliptikus galaxisoknak egy millió fényévnél is nagyobb átmérőjük lehet. A legkisebb "törpe elliptikus" galaxisok kisebbek, mint a Tejút méretének egy tizede! Az elliptikus galaxisokban nagyon kevés gáz és por van. Minthogy a csillagok gázokból alakulnak ki, kevés csillagszületés folyik az elliptikus galaxisokban. A csillagjaik legtöbbje öreg és vörös csillag.
|
||||||
Lentikuláris Galaxisok
A lentikuláris galaxisokat néha "kar nélküli spirális galaxisok"-nak nevezik. A lentikuláris galaxisoknak van egy központi magja, de nincsenek spirális karjaik. Ha a központi mag nem igazán fényes, nagyon nehéz megmondani a különbséget a lentikuláris galaxis és egy E0 galaxis között.
Ahogy a spirális galaxisoknak, néhány lentikuláris galaxisban is látható vonal. Ezeket "küllős lentikuláris galaxisok"-nak nevezzük, és SB0-val jelöljük. A normál lentikuláris galaxisokat S0-val jelöljük.
Irreguláris galaxisokA legtöbb galaxis beilleszthető a korábban leírt 3 típus valamelyikébe, de a megfigyelt galaxisok körülbelül 3%-a nagyon különböző. Ezeknek az úgynevezett "irreguláris galaxisok"-nak nincs sok közös jellemzője. Legtöbbjük galaxis ütközések vagy közeli elhaladások eredménye. Az irreguláris galaxisok egy típusát "csillagontó galaxis"-nak (starburst galaxy) nevezzük. A csillagontó galaxisok fényesen világítanak, hiszen rövid idő alatt sok új csillag születik bennük. Az irreguláris galaxisokat általában csoportokban vagy halmazokban találjuk, ahol a galaxisok közötti ütközések és közeli elhaladások megszokottak. Néhány irreguláris galaxis esetében a csillagászok egyszerűen nem tudják kitalálni, miért is nézhetnek ki olyan furcsán! Az irreguláris galaxisokat az Irr betűkkel jelöljük.
|
||
A Hubble hangvillaA korai 1900-as években, Edwin Hubble olyan galaxisokat figyelt, amiket te is láttál az előző pár oldalon. Hubble a galaxisokat egy "hangvilla" rendszer szerint csoportosította. Az elliptikus galaxisok alkották a villa nyelét, és a spirál és a csupasz spirál galaxisok alkották a villa fogait. Szóval az osztályozó rendszere valahogy így nézett ki: Hubble úgy gondolta, hogy a galaxisok a hangvilla bal végéről indultak, amikor fiatalok voltak, és jobbra mozogtak rajta, ahogy öregedtek. Ezért aztán az elliptikus galaxisokat "korai galaxisoknak" és a spirál galaxisokat "késői galaxisoknak" nevezte. Ma már tudjuk, hogy tévedett ebben az elgondolásban. A spirál galaxisoknak elég nagy forgásuk van, míg az elliptikusoknak nincs. Nincs lehetőség arra, hogy egy elliptikus galaxis spontán elkezdjen forogni, tehát az elliptikus galaxisok nem válhatnak spirális galaxisokká. Annak ellenére, hogy Hubble tévedett a galaxisfejlődésre vonatkozó elméletével, a megtévesztő nevek megmaradtak: ma az elliptikus galaxisokra még mindig korai galaxisokként, a spirálisokra pedig késői galaxisokként hivatkozunk. |
Galaxishalmazok
A galaxisok nem egyenletesen töltik ki a teret. A gravitáció csoportokba kényszeríti őket. A kisebb galaxis csomókat "csoport"-oknak nevezzük. A mi galaxisunk, a Tejút az úgynevezett Lokális Csoport-hoz tartozik; ez körülbelül 30 ismert galaxist tartalmaz (habár több, még felfedezetlen törpe galaxis lehet a csoportban, tehát a pontos szám nem ismert).
A galaxishalmazok tipikusan több száz vagy akár ezer galaxist tartalmaznak. A jobb oldali kép egy híres halmazt, az Abell 2255-öt mutatja. A halmazt George Abell, egy amerikai csillagász után nevezték el, aki 1958-ban megjelentetett egy galaxishalmaz katalógust.
Galaxisok ütközése
Sok galaxis tagja csoportoknak vagy halmazoknak. Mivel a csoportok és halmazok olyan sok galaxist tartalmaznak viszonylag közel egymáshoz, nem lehet meglepő, hogy a galaxisok néha ütköznek egymással. Valójában a Tejút Galaxis jelenleg ütközik a Sagittarius (Nyilas) törpe galaxissal (nézd meg az SDSS első felfedezésekettovábbi információért). Habár a galaxis ütközések "mindennaposak", a csillagok minden galaxisban olyan távol vannak egymástól, hogy a csillagok közötti ütközések nagyon ritkák.
Még akkor is, ha a galaxisok valójában nem ütköznek, egymásra mégis hatással lehetnek. Amikor két galaxis közel halad el egymás mellett, a gravitációs erő, amivel egymásra hatással vannak, mindkét galaxist ki tudja hajlítani az alakjából. Mind az ütközésekre, mind pedig a közeli elhaladásokra "kölcsönhatások"-ként utalhatunk.
Jobbra két kölcsönható galaxist láthatsz. Láthatod, hogy a köztük ható gravitációs kölcsönhatás hatására eltorzulnak. El tudod képzelni, hogy nézhettek ki, mielőtt kölcsönhatásba kerültek?
Amikor két galaxis kölcsönhatásba kerül, mindkét galaxis belsejében gáz felhők nyomódhatnak össze. A felhők összenyomódása odáig vezethet, hogy összeomlanak a saját gravitációjuk hatására, és csillagokká alakulnak. Ez a folyamat a kölcsönható galaxisokban csillagkeletkezési robbanáshoz vezethet, csillagok új generációját hagyva a galaxisban, ahol a normális csillagkeletkezés régóta megállt.
A galaxis ütközések száz millió évekig tartanak, szóval nem láthatjuk bekövetkezni őket. Ehelyett számítógépes szimulációkat használunk, hogy meglássuk mi történne, ha két galaxis bizonyos módon ütközne.
Más módszerek galaxisok osztályozására
Amikor több millió galaxist nézel, ahogy azt az SDSS teszi, nem osztályozhatod mindegyiket úgy, hogy ránézel, és elhelyezed a Hubble hangvillán. Ha 30 másodpercig tart megtalálni és osztályozni egy galaxist a Hubble hangvillán, majdnem 50 évig tartana minden galaxist osztályozni az SDSS DR1-ben! Hogy minden galaxist osztályozni tudjanak, a csillagászoknak gyorsabb módszerre van szükségük!
Szerencsére a galaxisok más tulajdonságait is használhatjuk az osztályozásukra. A csillagászok régóta tudták, hogy a galaxis típus és szín kapcsolatban áll egymással. A spirális galaxisokban több csillagkeletkezési terület van, és fiatalabb, kékesebb csillagok. Az elliptikus galaxisokban inkább öregebb, vörös csillagok vannak.
SDSS csillagászok egy csapata megvizsgálta sok galaxis színét, színképét, és látható fényképét, hogy meghatározzák, milyen kapcsolatban vannak egymással a színek és a galaxis típusok az SDSS adatokban. A kutatók azt találták, hogy a galaxisok akkor estek a legtisztább csoportokba, amikor az ultraibolya (u) és a vörös (r) szűrők között lévő különségek alapján vizsgálták őket. Kimondottan a kutatók azt találták, hogy a legtöbb korai galaxisnak (elliptikus S0 és Sa) 2.22-nél nagyobb u-r értéke volt, és hogy a legtöbb késői galaxisnak (Sb, Sc és Irreguláris) 2.22-nél kisebb u-r értéke volt.
A színek alapján történő galaxis osztályozás módszere nem tökéletes. Van pár szokatlanul vörös spirális galaxis, és pár szokatlanul kék elliptikus galaxis. Mégis, a módszer elég jól működik ahhoz, hogy nagy számú galaxis tulajdonságát elég könnyen tudjuk vizsgálni.
Konklúzió
Modern csillagászok pontosították Hubble osztályozási tervezetét, hogy több információt tartalmazzon a galaxisokról. Mindamellett a modern osztályozási rendszer még mindig a Hubble hangvillán alapul.
Most, hogy már tudod, hogyan kell galaxisokat osztályozni, készen állsz arra, hogy többet tudj meg arról, milyenek is a galaxisok. Lentebb találsz pár ötletet a galaxisok további vizsgálatához az SDSS adatokban. Válassz ki egyet, majd keress az SDSS adataiban, hogy megválaszold a kérdést. A Navigátor és az SQL Kereső eszközsegíteni fog a galaxisok megtalálásában; nézd meg a Adatok keresése bevezetőt, hogy megtudd, hogyan használd az SQL Kereső eszközt.
forrás:skyserver.sdss.org/dr5/hu/proj/basic/galaxies/conclusion.asp